[تمامي روستاهاي بالاي 20 خانوار استان تحت پوشش طرح هادي قرار مي گيرند]

[معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور در سفر به استان  کهگیلویه و بویراحمد از طرح های در دست اجرا و پروژه های تکمیل شده بنیاد مسکن استان بازدید کرد .
محمدرضا شاملو ضمن بازدید از از طرح های هادی روستاهای تلچگاه و لار از توابع شهرستان  باشت گفت : در حال حاضر بالغ بر 2 میلیون و 700 هزار واحد مسکونی  روستایی در سر تا سر ایران اسلامی سند دار شده اند .
وی همچنین گفت : در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود 33 هزار و 300 واحد مسکونی سند دار شدند که که این رقم شامل شهرهای زیر 25 هزار نفر و روستاها می شود .
وی افزود برای سال آینده هم برنامه گسترده ای پیش بینی شده است و امیدواریم در این استان کوتاهی که مهمان استان شما هستیم با چارچوبی که برای سال آینده پیش بینی  می شود ضمن بهره گیری از مشارکت های مردمی بتوانیم چیزی در حدود 70 درصد از روستاهای نیمه تمامی که اعتبار برای آنها نیاز هست و از سالهای قبل شروع شده را در سال آینده به اتمام برسانیم .
این مقام مسئول کشوری اظهار داشت : بنیاد مسکن این آمادگی را دارد که در زمینه سند دار کردن واحدهای روستایی ، وام مسکن روستایی و اجرای طرح های هادی روستایی به نحو مطلوب خدمات رسانی کند ضمن اینکه در سایر فعالیتهای روستایی آماده هستیم با توجه به حضوری که بنیاد مسکن دارد با همکاری سایر ارگانها و نهادها زمینه ساز فعالیتها و خدمات رسانی دستگاه های دیگر باشیم .
شاملو در ادامه گفت : قرار بر این شده است که در سال آینده تمام روستاهای بالای 20 خانوار در سطح کشور تحت پوشش طرح هادی قرار گیرند و در زمینه اجرای طرح های هادی در کل کشور ما یک مقدار عقب ماندگی داریم ولی در استان  کهگیلویه و بویراحمد ما حدود 7 الی 8 درصد از شاخص برخورداری کشور جلوتر هستیم.

  شاملو تاکیید کرد در این زمینه با توجه به نیازی که هست و احتیاجی که مردم محترم روستاها دارند در سال جاری هم دولت محترم و هم مجلس عنایت ویژه ای به طرح های هادی داشتند و در صحن علنی مجلس با اختصاص 8 درصد از اعتبارات استانی با ادامه فعالیت طرح های هادی موافقت شد و در ردیف های ملی و احکام بودجه قریب به 800 میلیارد تومان برای طرح های هادی اختصاص پیدا کرد ه است .
محمد رضا شاملو در ادامه به نحوه خدمات رسانی بنیاد مسکن به روستاهایی که مستعد جذب گردشگر هستند اشاره و اعلام کرد :بنیاد مسکن برای توسعه گردشگری روستایی یک تفاهم نامه پنج جانبه که شامل بنیاد مسکن ، وزارت کشور ، سازمان میراث فرهنگی ، وزارت راه و شهرسازی  و دفتر امور روستایی ریاست جمهوری منعقد کرده و در این زمینه مقرر شده در طی یک برنامه پنج ساله حداقل در 150 روستای هدف گردشگری ،عملیات اجرایی  بهسازی محیط صورت بگیرد و هم اکنون در تعدادی از این روستا ها کار مطالعات را شروع کرده ایم ضمن اینکه از قبل هم تعدادی روستا های بافت با ارزش داشتیم که حدود 67 الی 68 روستا را شامل شده است که مطالعات اجرایی آنها به انجام رسید و کارهای اجرایی نهایی شده است .
معاون روستایی بنیاد مسکن در ارتباط با مبلغ وام مسکن روستایی اظهار داشت :بنیاد مسکن پیشنهاد برای افزایش وام مسکن روستایی را داده است و البته این امر نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار دارد .
معاون روستایی بنیاد مسکن کشور که به همراه محمد خانی نوذری مدیر کل بنیاد مسکن  استان کهگیلویه و بویراحمد ، غلامرضا تاجگردون نماینده مردم  گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی و غلامرضا  امیدوار رئیس بنیاد مسکن گچساران از طرح های بنیاد مسکن گچساران و باشت بازدید کردند در این ارتباط گفت : در بازدید از روستاهای تلچگاه ،لار ،ماهور،و پشه گان به این نتیجه رسیدیم  كه اين روستاها داراي ظرفيت بالقوه اي هشتند. در زمينه هاي فعاليتهاي مختلف كشاورزي ، باغداري،دامپروري و صنايع دستي به يك همكاري وو هماهنگي جدي نياز دارد كه خوشبختانه مديريت ارشد استان نسبت به روستاها عنايت خاصي دارند و اميدواريم بتوانيم با هماهنگي و همكاري كل دستگاهها نيازهاي بحق مردم روستاها را جواب دهيم.
روستاي مزدك هدف دومين روز سفر
معاون عمران روستايي بنياد مسكن كشور در دومين روز از  سفر خود به استان كهگيلويه و بويراحمد از پروژه هاي بنياد مسكن در شهرستان بويراحمد بازديد كرد.
محمدرضا شاملو به همراه غلام محمد زارعي،محمد خاني نوذري مدير كل بنياد مسكن استان از پارك نمونه روستايي در روستاي مزدك ياسوج بازديد كردند.
معاون روستايي بنياد مسكن كشور در جمع مردم روستاي مزدك گفت : بنياد مسكن افتخار مي كند خدمت گزار ترين،شريف ترين و صبورترين مردم كشور يعني روستاييان عزيز است.
محمدرضا شاملو افزود :لازم مي دانيم از مسئولين و مديران ارشد استان ،نماينده محترم شهرستان بويراحمد و اداره ثبت اسناد كه در زمينه سند دار كردن خانه هاي روستائيان استان نهايت همكاري را با مردم داشته اند كمال تشكر و قدرداني را داشته باشم.
شاملو ادامه داد: خوشبختانه بنياد مسكن طي دهه گذشته خدمات گسترده اي را به روستائيان ارائه داده است كه از آن جمله مي توان به تهيه و ارجاي طرح هاي هادي ، بهسازي و احياي بافت هاي با ارزش گردشگري روستايي اشاره كرد.
شاملو تاكيد رد: در بحث مسكن روستايي امروز ما طي دو برنامه گذشته طي 8 سال بيش از يك ميليون و 600 هزار واحد روستايي ساخته ايمكه در اين بين روستائيان عزيز در حال حاضر در بيش از يك ميليون و 400 واحد مستقر شده اند..
وي ادامه داد : در حال حاضر بيش از 29 هزار و 300 روستاي كشور طرح هادي دارد و در بيش از 13 هزار روستا كارهاي اجرايي بهسازي روستا يا انجام شده يا در دست اقدام است و در زمينه سند دار كردن واحد هاي روستايي، امروز شاهد اهداي نمادين تعدادي از سندها به مردم محترم روستاي مزدك خواهيم بود.
معاون روستايي بنياد مسكن كشور افزود : ما بين بنياد مسكن و سازمان ثبت اسناد و املاك همكاري خوبي وجود دارد و در واقع بنياد مسكن كار صدور سند را انجام نمي دهد و زحمات صدور سند روستاييان بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاك به عنوان متولي اين كار است .بنياد مسكن به نمايندگي از مردم تشكيل پرونده مي دهد و كارهاي فني سند دار كردن را انجام مي دهد تا به مرحله پاياني رسيد به سازمان ثبت اسناد معرفي مي كنيم و به لحاظ همكاري و همراهي چه در استان كهگيلويه و بويراحمد و چه در بقيه استانها سازمان ثبت اسناد بيشترين همكاري را بنياد مسكن دارد.
شاملو در ادامه گفت : ظرف يك دوره تقريبا ده ساله بيش از 2 ميليون و 700 هزار واحد روستايي را با همكاري سازمان ثبت اسناد و املاك كشور سند دار كرديم كه اميدواريم اين همكاري ادامه داشته باشد.
در اين مراسم نماينده بويراحمد و دنا در مجلس شوراي اسلامي در جمع مردم اين روستا گفت : امروز شاهد يك پارك نمونه روستايي با معماري بسيار خوب هستيم و امروزه نظاره گريم كه بعد از انقلاب اسلامي يك حركت جديدي از طرف بنياد مسكن آغاز شد و اميدواريم در بقيه روستاها با همت مردم و اراده مسئولين شاهد اينگونه حركات باشيم.
غلام محمد زارعي گفت : اين مردم براي اينكه زندگي در روستاها،حيات اقتصادي كشور وابسته به روستا و همچنين حفظ هويت ارزشمند روستايي را ادامه دهند نيازمند خدمات مطلوب در كنار شهرها هستند خدماتي از قبيل راههاي ارتباطي مناسب،بهسازي معابر،آبرساني ،برق رساني ، گاز رساني و در ادامه فضاهاي تفريحي و ورزشي.
زارعي تاكيد كرد : بنياد مسكن در يك سال و نيم گذشته توجه ويژه اي به روستاها داشته است و ما امروز شاهد هستيم كه آثار خدمات بنياد مسكن در توسعه روستاها به وضوح پيداست و البته بايد تلاشها در آينده ادامه داشته باشد و از قابليت هاي گردشگري به منظور جذب گردشگر نهايت استفاده براي درآمدزايي و توسعه گردشگري روستايي برده شود.
زارعي در پايان اظهار داشت : بايد از همكاري صميمانه جناب اقاي شاملو معاون روستايي بنياد مسكن، آقاي خاني نوذري مدير كل محترم بنياد مسكن استان و همه كاركنان و همه كاركنان و عوامل بنياد مسكن شهرستان بويراحمد و خانم مهندس آذرگشسب كه براي اجراي طرج از نظر نظارتي همكاري خوبي در اين زمينه داشته اند تشكر نمايم.معاون روستايي بنياد مسكن كشور در پايان اين مراسم در جمع خبرنگاران گفت : اين بازديدها بيشتر براي بررسي كارهاي اجرايي مدنظر بود و خوشبختانه به همت مديران محترم بنياد مسكن استان كارهاي خوبي انجام گرفته بود و انشااله حدود 70 درصد از روستاهاي نيمه تمام كه از گذشته در حال پيگيري بود تا سال آينده با منابع استاني و ملي به اتمام برسد.
در پايان اين مراسم به صورت نمادين سند چندين واحد روستايي به روستائيان مزدك اهدا شد.]